Vyšehradská neděle s varhanami

Tato akce je projektem studentů Pražské konzervatoře a byla podpořena finančním grantem Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách
v rámci Grantového programu pro studenty Pražské konzervatoře.
Akce
Vyšehradská neděle s varhanami
Místo
bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, Praha
Datum
03.06.2018
Žadatel o grant
Karta studenta - Dvořák Lukáš

Další doplňující informace o akci

Léto se nezadržitelně přiblížilo a s ním i davy z řad turistů i Pražanů mířící nasát pohodovou letní atmosféru právě na Vyšehrad - na místo rozlehlých parků a nejkrásnějších výhledů, které je ovšem odjakživa neodmyslitelně spojeno s dávnou historií celé naší země a zcela určitě také s hudbou. A v této tradici jsem se rozhodl pokračoval prostřednictvím večerního koncertu v srdci celého Vyšehradu - v bazilice sv. Petra a Pavla.
Touto majestátní prostorou se rozezněly místní varhany v celé své kráse, kterou se pyšní již od roku 1903, kdy byly dokončeny ve své době velmi známou varhanářskou firmou bratří Paštiků. Této době odpovídá i typ varhan, který lze označit za romantický a kterému byla podřízena většina mého repertoáru. Krom známých autorů této epochy komponujících pro královský nástroj, jako např. Alexandre Guilmant, Camille Saint-Saëns či Max Reger, se posluchači seznámili s dílem z varhanního hlediska poměrně neznámého Antonína Dvořáka.
Pevně věřím, že posluchači odcházeli z Vyšehradu naplněni krásným hudebním zážitkem a zachovají přízeň nejen varhanní hudbě i pro příští návštěvy kulturních akcí podobného typu.
IMG_4927.jpeg    IMG_4939.jpeg